Fri. Apr 12th, 2024

Big Brother Vip Albania

Spread the love

SE SHPEJTI

Mire se erdhet ne webfaqen e Big Brother VIP Albania 3 Live. Ketu do mund ta shikoni Edicionin e dyte te Big Brother Vip Albania

Ketu do gjeni edhe lajme e thashetheme per Big Brother VIP Albania 3.

Flitet se Big Brother VIP Albania 3 do te filloj ne kete te shtune, andaj te gjithe jemi nen ankth duke e pritur kete edicion te big brother.

Ku ta shikoj Big Brother VIP Albania 3 Live

Nese deshironi te shikoni Live Big Brother Albania atehere keni ardhur ne vendin e duhur.

Ketu do mund ta shikoni Big Brother 24/7  ne te dy kanalet Big Brother 1 dhe Big Brother 2.

Pas suksesit te jashtezakonshem te edicionit te kaluar te ketij formati, staffi i big brother ka vendosur qe te vazhdoj me Edicionin e dyte.

Ky sezon do jete perplote surpriza dhe te papritura, duke filluar nga banoret dhe ato çfare do na dhuroj Big Brother VIP Albania kete sezon.

Kemi qene deshimtar te shume formateve te me hershme te big brother, qe kane qene me nejrez te thjeshte.

Mirpo tanime do shofim fytyra publike apo VIP qe do jene pjese e ketij spektakli.

Andaj ju deshirojme shikim te kendshem ne kete edicion Special te Big Brother VIP Albania 3 Live.

Akoma nuk kemi nje date zyrtare te Big Brother VIP Albania 3 Live por qe shume zera jane degjuar qe big brother do filloj kete te shtune.

Arbana Osmani do jete perseri prezantueseja e ketij Edicioni, pasi qe ajo eshte e pazevendesushme si prezantuese e Big Brother.

Jane perfolur shume emra se do kete ndryshime, mirepo sa i perkete prezantueset dihet qe ajo do jete Arbana Osmani.

Kur dhe si do te filloj Big Brother VIP Albania 3 Live ?

Big Brother Albania është versioni shqiptar i televizionit ndërkombëtar të realitetit Big Brother VIP Albania 3 Live i krijuar nga producenti John de Mol në vitin 1997.

Shfaqja ndjek një numër konkurrentësh, të njohur si shokë shtëpie, të cilët janë të izoluar nga bota e jashtme për një periudhë të gjatë kohore në një shtëpi e ndërtuar me porosi.

Çdo javë, një nga shokët e shtëpisë dëbohet me votim publik, ndërsa shoku i fundit i shtëpisë fiton një çmim në para.

Emisioni filloi të transmetohej më 24 shkurt 2008 në Top Channel dhe deri më sot ka pasur nëntë sezone.

Arbana Osmani drejtoi shtatë sezonet e para dhe sezonin e nëntë. Ledion Liço priti sezonin e tetë pasi Osmani ishte shtatzënë dhe mori pushim për të qenë pranë familjes.

Big Brother Albania bazohet në serialin ndërkombëtar Big Brother prodhuar nga Endemol në Holandë, i cili filloi në 1999.

Emri i shfaqjes vjen nga romani Nineteen Eighty e Four (1949) i George Orwell, i cili sillet rreth një distopie në të cilën diktatori Big Brother është lideri gjithëpërfshirës.

Një grup njerëzish (të quajtur “Shtëpiaqet”) jetojnë së bashku në një shtëpi, ku 24 orë në ditë çdo fjalë dhe çdo veprim i tyre regjistrohet nga kamerat dhe mikrofonat në të gjitha dhomat e shtëpisë. Qasja në televizion, internet, media e shkruar dhe kohë është e ndaluar.

Përveç kësaj, të afërmit jetojnë në izolim të plotë; ata nuk kanë qasje në botën e jashtme.

Të paktën një herë në javë, të afërmit e shtëpisë emërojnë fshehurazi dy shokë shtëpie që dëshirojnë të përballen me një votë publike për t’i dëbuar.

Dy ose më shumë shokët e shtëpisë me më shumë vota përballen me votën e publikut.

Publiku shikues vendos se cili prej tyre do të dëbohet përmes votave me mesazhe me tekst ose telefonatave.

I nominuari me më shumë vota dëbohet dhe largohet nga shtëpia e big brother.

Big Brother VIP, also known as Big Brother VIP Albania, is a reality competition and television series that is an spin-off of Big Brother Albania, both based on the Dutch reality competition franchise Big Brother and created by producer John de Mol.[1] The Albanian edition of Celebrity Big Brother, it began on 5 October 2021 on Top Channel, hosted by Arbana Osmani.[2] The series follows a number of celebrity contestants, known as housemates, who are isolated from the outside world for an extended period of time in a custom built house. Each week, one of the housemates is evicted by a public vote, with the last housemate remaining winning a cash prize of €100,000.

Unlike the original version, the live shows or live eviction shows were seen every Tuesday and Friday (season 1) or every Tuesday and Saturday (since season 2) on Top Channel. Also in the same channel, from Monday to Saturday on afternoon was seen the daily summary, for one hour. Like the original version, every Sunday was covered in a spin-off series with the name Big Brother VIP – Fans’ Club. After the final of each season, was broadcast the reunion show, Post Big Brother VIP. Since season 2, was introduced the Big Brother radio show, with the name Big Brother Radio and was broadcast on Top Albania Radio and on My Music. The viewers can watch for the whole season live from the house in two live pay-per-view channels, with the name Big Brother VIP 1 and Big Brother VIP 2, which are available on Albanian TV platform DigitAlb.

Due to satisfactory ratings of the first season, Top Channel announced a second season of Big Brother VIP, which began on 24 December 2022.[3] The show was renewed for a 3rd season in May 2023 and will begin airing on Top Channel.[4]

History

In September 2017, it was rumored that Top Channel had decided to start the celebrity version after the success of the original version.[5] The celebrity version of the show was expected to start during the 2017–2018 television season.[6] The show was confirmed for its first season in early January 2018 with a trailer along with the renewals of The Voice Kids Albania.[7] The first trailer of the show premiered on 29 January 2018 and read “…It’s hard, being a VIP! They deserve to relax! And where is the VIP resort?! Big Brother Vip … coming soon only on Top Channel.[8] In 2019, Top Channel announced that Big Brother would come back for the 2019–2020 television season in Albania, but they didn’t say if will be an original or a celebrity version.[9][10]

However, plans for production were never officially released until 2021, where on 17 May 2021, Top Channel announced that the season would air later in the year, after a four-year hiatus from the original version. They also announced that applications were open to all Albanian celebrities.[11] On 12 August 2021, Top Channel confirmed that the season would air in October 2021.[12] Top Channel released in August 2021, a trailer and read “We have been told that you miss him.” and at the end of the trailer we hear Arbana Osmani telling “Returns soon on Top Channel.”.[13] On 30 September 2021, Top Channel announced that the show will begin airing on 5 October 2021.[2] The show was originally scheduled to last 100 days, with the finale on 11 January 2022. However, due to satisfactory ratings, the show was extended by over one month, making it 137 days long and with the finale on 18 February 2022.[14]

Due to satisfactory ratings of the first season, it was announced a second season of Big Brother VIP, by the executive producers, Lori Hoxha and Sara Hoxha.[15] On 24 December 2022, the second season began airing.[16][17] On 25 March 2023, Arbana Osmani announced that the show was originally scheduled to last 100 days, with the finale on 1 April 2023. However, due to satisfactory ratings, the show was extended by over one month, making it 134 days long and with the finale on 6 May 2023.[18]

In May 2023, the executive producer, Sara Hoxha announced on her Instagram account, that the third season of the show will begin on Top Channel.[19]

Format

Big Brother VIP is a game show in which a group of celebrity contestants, referred to as housemates, live in isolation from the outside world in a custom built “house”, constantly under video surveillance. Access to television, the Internet, print media, and time is prohibited. In addition, the housemates live in complete confinement; they have no access to the outside world. Sometimes the viewers votes for their favorite housemates, and the housemates with the most votes had immunity. Also sometimes the housemates votes for their favorite housemate of house, and the housemate with the most votes had immunity. At least once a week, the housemates secretly nominate two housemates they wish to face a public vote to evict. The two or more housemates with the most votes face the public vote. The viewing public decides which of them gets evicted through text message votes or phone calls. The nominee with the most votes is evicted and leaves the house. Should their stay inside the house become difficult for them to bear, a housemate is allowed to voluntarily leave at any time during the game. In the event of a withdrawal from the house, a replacement housemate usually enters in their place. In the final week of each season, the viewers vote for which of the remaining people in the house should win the prize money of €100,000 and be crowned the winner of Big Brother VIP.

During their time in the house, housemates are given weekly tasks to perform. The housemates wager a portion of their weekly shopping budget on the task, and either win double their wagered fund or lose the wagered fund depending on their performance in the task. The housemates are required to work as a group to complete their tasks, with the format of the tasks varying based on the number of remaining housemates. The housemates are forbidden from discussing nominations, and doing so could result in punishment. The format of the series is mainly seen as a social experiment, and requires housemates to interact with others who may have differing ideals, beliefs, and prejudices. Housemates are also required to make visits to the diary room during their stay in the house, where they are able to share their thoughts and feelings on their fellow housemates and the game.

A new twist to change the format of the game was featured, this was the Pandora’s Box. The twist sees a housemate being tempted by the box, and can choose to either open the box or leave it. Should a Housemate choose to open Pandora’s Box, both good and bad consequences could be unleashed into the house, which impacts every Housemate in-game including the person who opens it. Another twist was the Power of Veto, like in the American format, a housemate can win the Power of Veto. The winner of the Veto competition wins the right to either revoke the nomination of one of the nominated housemates or leave them as is.

Cast

Several presenters were rumored to be hosting the show once Top Channel announced the show. Arbana Osmani, who also has hosted the original version, was rumored to be the host of the show. The host of the eighth season of the original version Ledion Liço, was also rumored to be the host. Another host from Top Channel was rumored as the host of the show, Luana Vjollca.[20] On 17 August 2021, Arbana Osmani announced on her Instagram account that she will be the presenter of the show.[21] Like in the original version, also in the celebrity version would have two Opinionists in the live shows. On 4 October 2021, it was announced that Arbër Hajdari and Balina Bodinaku would be the two Opinionists.[22][23] Before the premiere of the second season, it was announced that Arbër Hajdari would be return as the opinionist.[24] During the launch show, of the second season, it was announced that Zhaklin Lekatari would be the new opinionist.[25]